Każdy opiekun pierwszy krok, jaki powinien wykonać to odpowiednio się przygotować, by mycie zębów mogło odbyć się bezpiecznie i w komfortowych warunkach. Należy zebrać wszystkie potrzebne produkty, które pozwalają na umycie jamy ustnej podopiecznego, a także zabezpieczyć odzież i pościel, by ich nie zabrudzić. Czynności higieniczne należy wykonywać w rękawiczkach ochronnych. Dodatkowo, gdy osoba leżąca ma infekcje, zaleca się zastosować maseczkę ochronną. Przed rozpoczęciem mycia zębów należy poinformować o tym podopiecznego i w miarę możliwości uzyskać jego zgodę.
Instrukcja mycia jamy ustnej podopiecznego
- Powiedz, co zamierzasz zrobić, uzyskaj jego zgodę. Zapewnij intymne warunki w trakcie wykonywania toalety jamy ustnej.
- Podłóż ręcznik pod szyję, aby nie zabrudzić piżamy lub ubrania.
- Załóż rękawiczki ochronne, a w sytuacji kiedy podopieczny może zakażać – koniecznie maseczkę ochronną.
Gdy podopieczny ma własne zęby.
- Umyj zęby przy pomocy szczoteczki, pasty, kubka z wodą. Przygotuj miskę nerkowatą do wypluwania wody.
- Umyj język, używając specjalnej szczoteczki z wypustkami lub gąbki do czyszczenia jamy ustnej.
- Zaproponuj podopiecznemu wypłukanie ust płynem do płukania jamy ustnej (ważne, aby nie zawierał alkoholu, który podrażnia śluzówkę).
- Jeżeli jest potrzeba użycia preparatu grzybobójczego, zakrop pipetą preparat na język i poproś, aby samodzielnie rozprowadził preparat po wnętrzu jamy ustnej.
Gdy podopieczny ma protezę (w tym częściową protezę). Poproś o wyjęcie protezy. Dla wielu osób jest to krępujące, dlatego zapewnij kubek (nieprzeźroczysty, najlepiej z przykrywką), który może postawić w zasięgu ręki. Dbaj o wymianę wody w kubku na czystą. Jeśli czynność ta wymaga twojej pomocy — unieś górną wargę i chwytając delikatnie o górny brzeg protezy (różowy element imitujący dziąsła), naciskaj powoli w dół lub w górę, ściągając protezę.
- Umyj protezę szczoteczką do zębów i specjalną pastą lub włóż do pojemnika z tabletką do czyszczenia protez.
- Podaj podopiecznemu kubek z wodą do przepłukania jamy ustnej, podstaw pod brodę miskę nerkowatą do wyplucia wody.
- Miękką szczoteczką do zębów wyczyścić delikatnie dziąsła i język (masując lub ruchem wymiatającym wyciągnij resztki, których nie udało się pozbyć przy płukaniu).
- Zaproponuj wypłukanie ust płynem do płukania jamy ustnej (ważne, aby nie zawierał alkoholu, który podrażnia śluzówkę).
- Jeżeli jest potrzeba użycia preparatu grzybobójczego, zakrop pipetą preparat na język chorego i poproś, aby samodzielnie rozprowadził preparat po wnętrzu jamy ustnej.
- Nie obawiaj się, czy uda się z powrotem założyć wyjętą protezę. Kształt protezy sprawia, że przy delikatnych i cierpliwych ruchach z pewnością zamocujesz protezę z powrotem.
Gdy chory podopieczny nie ma ani zębów, ani protezy.
- Wyczyść jamę ustną (dziąsła i język) chorego miękką szczoteczką lub specjalną gąbeczką, przeznaczoną do higieny jamy ustnej. Możesz użyć też specjalnej nakładki na palec lub gazika owiniętego wokół palca.
- Zaproponuj wypłukanie ust płynem do płukania jamy ustnej (ważne, aby nie zawierał alkoholu, który podrażnia śluzówkę).
- Jeżeli jest potrzeba użycia preparatu grzybobójczego, zakrop pipetą preparat na język chorego i poproś, aby rozprowadził preparat po wnętrzu jamy ustnej.
Gdy chory podopieczny jest nieprzytomny.
- Zachodzi konieczność regularnego odsysania wydzieliny z dróg oddechowych oraz śliny. Do oczyszczania służy specjalny ssak medyczny.
- Czyść jamę ustną bez płukania — pędzluj rozcieńczonym płynem do płukania jamy ustnej lub wodą.